Сторінки історії

130 років тому в Російській імперії на Південно – Західній залізниці було відкрито станцію з вокзалом - Козятин. У містечку, що виросло завдяки залізниці, була утворена бібліотечна спілка, при якій діяла бібліотека – читальня. Та у 1915 році спілка розпалася, в зв’язку з виїздом на інше місце проживання її засновника - купця Х. Грінберга. А література, яка нараховувала 583 російськомовних і 1195 єврейських книг, була передана в користування єврейській спілці «Культурліга».

У першій половині 1923 р. в місті розміщувалась невеличка бібліотека на 2 тис. книг в сільбуді, що знаходиться на місці теперішнього будинку культури. Ця бібліотека обслуговувала 11 відкритих хат – читалень по району із 23 сіл.

В містечку також функціонував центральний об’єднаний клуб з бібліотекою в 6 тис. книг з яких 1 тис. – соціального напрямку, до 2 тис. прим. газет підписувались на адресу цехових культкомісій і сіл, серед них 90 – суто для клубної роботи.

12 квітня 1923 р. містечко стало районним центром, і саме в цей час було відкрито районну бібліотеку імені Н. К. Крупської, було введено плату за користування книгами для службовців залізниці ст. Козятин. У 1925 році звернулась увага на поповнення бібліотеки українськомовними книгами.

В 40-х роках фонд складав 15 тис. примірників книг.

Після подій Великої Вітчизняної війни бібліотека була повністю зруйнована, і втратила понад 22 тис. книг. Відбудована силами громадськості лише у 1947 році, для користування 250 читачів було передано лише 3500 книг. Література була розміщена у пристосованій будівлі, що складалася з чотирьох маленьких та темних кімнат, по вулиці Леніна, 23. Директором бібліотеки була Бондарчук Надія Микитівна.

У 1979 році бібліотеки району були централізовані в єдину бібліотечну систему, це сприяло створенню нових відділів, що потребували приміщень. Так, абонемент відділу обслуговування знаходився по вулиці Винниченка, методичний відділ та відділ комплектування та обробки літератури по вул. Котовського.

В травні 1983 року директором Централізованої бібліотечної системи району призначена Савченко Галина Лаврентіївна, що з 1970 року присвятила себе бібліотечній роботі.

Галина Лаврентіївна – випускниця Київського інституту культури ім. О. Корнійчука працювала на посаді директора з 1983 – по 2006 роки.

У 1986 році після тривалих снігопадів одного ранішнього дня мешканці міста побачили свою книгозбірню з поваленою покрівлею, під якою майже сховалися томи книгодруків та все убоге майно. На плечі тендітної жінки, але вмілого керівника Галини Лаврентіївни лягло відновлення роботи ЦРБ.

28 жовтня 1988 року став для районної книгозбірні новим етапом для її відтворення. Загальними зусиллями усіх громадян міста методом «народної будови», була збудована, трьох-поверхова споруда, яка зібрала під свій дах всі безпритульні установи міста: райком комсомолу, райвоно, центр позашкільної роботи з дітьми та підлітками, дві районних бібліотеки – дитячу та центральну для дорослих.

Дякували за чудовий подарунок бібліотеці тодішньому першому секретарю РК КПУ Г. П. Дубенкову.

Пріоритетним напрямком діяльності центральної районної бібліотеки стає краєзнавча робота. Тут збирають матеріали про історію і сьогодення району, про відомих та маловідомих особистостей краю, формують краєзнавчий фонд. За цей період зібрані усі місцеві часописи, їх матеріали описані та широко представлені у краєзнавчій картотеці статей. З’являються все нові та нові документи, які потім будуть покладені в основу Музею історії міста. Директором якого стала бібліограф – краєзнавець бібліотеки Макаревич Лілія Павлівна.

На покращення краєзнавчої роботи спрямована масова робота бібліотеки, яка покликана відроджувати духовну та історичну пам'ять поколінь. Завідуюча відділом обслуговування Кедись Людмила Дмитрівна, та завідуюча відділом обслуговування юнацтва – Фещук Людмила Леонідівна - згуртовують навколо закладу читачів. Постійно розвивати та підтримувати у читачів інтерес до книги допомагають етнографічні години, конкурси, дні інформації,зустрічі з цікавими людьми.

З 2006 року директором ЦБС призначена Дячук Тетяна Василівна. Новий етап роботи закладу відзначений впровадженням новітніх технологій. У грудні 2007 року при сприянні районної ради та районної державної адміністрації у бібліотеці відкривається Інтернет – центр, що надає користувачам закладу чотири робочих місця обладнаних персональними комп’ютерами підключеними до мережі Інтернет.

Бібліотека створила власний сайт, що представляє краєзнавчу інформацію у всесвітній мережі. А у 2010 - 2013 році ЦРБ, РДБ та 10 сільських бібліотек: Кордишівка, Вернигородок, Жежелів, Комсомольська для дорослих, Широка Гребля, Болопілля, Махаринці, Йосипівка, Непедівка, Бродецьке стали переможцями міжнародної програми «Бібліоміст», що фінансується Фундацією Біла та Мелінди Гейтц. БібліоІнтернет – центри відкриті у бібліотеках створюють рівні можливості для пошуку інформації людей різних соціальних верств населення і допомагає становленню та розвитку їхньої загальної інформаційної та інтелектуальної культури.

При бібліотеці відкрито пункт доступу громадян до інформації про діяльність органів влади, організована безкоштовна юридична приймальня, діє пункт європейської інформації та центр регіональної інформації.

Працюють клуб любителів поезії «Обрій», волонтери Корпусу Миру організували розмовний клуб англійської мови та клуб для літніх людей – навчання основ комп’ютерної грамотності. Бібліотека тісно співпрацює з відділом культури, відділом охорони здоров’я, відділом освіти Козятинської РДА, міськрайонним управлянням юстиції, міським територіальним центром, ін. організаціями та установами міста та району.

/Files/images/image002.jpgНа фото: бібліотека для дорослих 1967 рік.

/Files/images/image008.jpgСучасний вигляд бібліотеки.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.