Музей Хліба

Люди і хліб. Професія хлібороба завжди була й залишається в центрі уваги людей. З давніх-давен людей об’єднували спільні турботи і думи про хліб насущний. Берегти хліб – святий обов’язок кожного.

У 1986 р. в с. Білопілля, яке славиться здавна хліборобською працею, в мальовничому куточку розмістився музей хліба «Вітряк».

Одним з активних організаторів стала Анастасія Лукічна Бойко. Все своє життя присвятила вона справі навчання та виховання дітей. Разом з учнями школи і жителями села збирала експонати до музею.Історія створення музею така: був у селі вітряк – історичний пам’ятник XVIII ст., зруйнований роками, усіма забутий. Колись до нього тягнулися селяни, щоб змолоти зерно. Минув час і все заросло бур’янами. Місцеві жителі задумали розповісти нащадкам про неоціненне багатство – хліб. На тому місці, де був вітряк, вирішили створити музей хліба.

Працею багатьох людей перетворилося забуте місце на околиці села у мальовничий куточок історії. Ожив відремонтований вітряк, поруч з ним виросли нова селянська хата зразка XVIII ст. та клуня. На подвір’ї розмістили сільськогосподарський реманент.

Експозиція музею знайомить відвідувачів з історією хліба, з найдавніших часів до наших днів. Матеріали експозиції детально розповідають про життя і побут східних слов’ян. Тут демонструються коси, серпи, ціпи, граблі та інші експонати, які свідчать про те, що східні слов’яни займалися землеробством, ремісництвом.

У музеї є розділ технічних культур. Видне місце в музеї займає література про землю, хліб.

У приміщенні вітряка відкриваються експозиції, що немов зійшли зі сторінок історії, ожили і промовляють:

  • «Хліб війни»
  • «Хліб блокадного Ленінграду»
  • «Трагедія українського народу – голодомор 1932-1933 років»
  • «Від колосу до космосу»
  • «Бережіть хліб»

Для убілених сивиною людей це згадка про далеке минуле. А для дітей – цікаве знайомство з минулим нашого народу. В музеї побували екскурсанти з багатьох зарубіжних країн.

Вже стало традицією свято врожаю проводити на базі музею. Оживає історія. І як в сиву давнину, так і тепер ми низько вклоняємось хлібу, трударям, котрі зростили його.

Шлях сполучення: від м.Козятина до с.Білопілля – автомобільне шосе.
Вид транспорту – автобус, маршрутне таксі.

Адреса музею: 22120 село Білопілля
Козятинського району
Вінницької області
Директор: Климова Ніна Петрівна.

Джерело:

Бойко, Н.Л. З історії музею хліба «Вітряк» [Текст] / Н. Бойко // Етнографія Поділля. – 1992. – ч.ІІ. – С. 40-42.

Петровський, С. Цікавий експонат [Текст] : [Музей Хліба с. Білопілля поповнився ще одним експонатом – на його адресу з Москви надійшли зразки космічного хліба] // Жовтневі зорі. – 1986. – 27 верес.

Щербатюк, І. Музею Хліба присвячую [Текст] : [вірш] / І.Щербатюк // Жовтневі зорі. – 1987. – 15 січ.

Бойко, А. Толока… біля Музею [Текст] : [на території музею Хліба «Вітряк» виросла нова будова – селянська хата архітектури ХІХ ст.] / А. Бойко // Жовтневі зорі. – 1987. – 21 лип.

Бойко, А.Весільний хліб [Текст] : [в музеї Хліба на Козятинщині з’явився весільний хліб] / А. Бойко // Жовтневі зорі. – 1987. – 19 верес.

Костенчук, О. Окраєць хліба [Текст] : [про музей Хліба у с. Білопілля Козятинського району] / Н. Клімова // Жовтневі зорі. – 1987. – 24 верес.

Клімова, Н. І хай це буде нашою гордістю [Текст] : [звернення директора народного музею Хліба у с. Білопіллі про його відродження / Н. Клімова // Вісник Козятинщини.- 2001. – 17 жовт.

Страшний, В. І лелеки прилетять навесні у Білопілля [Текст] : [про музей Хліба] / А. Охряченко // Вінниччина.- 2003. – 14 січ.

Зарицький, П. Дміте вітри незалежні на музей обережно: [Текст] : [вірш про музей Хліба] / П. Зарицький // Вісник Козятинщини. – 2003. – 3груд.

Клімова, Н. Музей просто неба [Текст] : [функціонує у с. Білопілля Козятинського району] / Н. Клімова // Вісник Козятинщини. – 2005. – 2 берез.

Зарицький, П. Кажуть люди з хлібом будем [Текст] : [працівники RІА привели у порядок музей Хліба у с. Білопілля] / П. Зарицький, П. Клюцківський // Вісник Козятинщини. – 2005. – 23 квіт.

Клімова, Н. Причастімося минулим [Текст] : [про Білопільський музей Хліба. Вірш про с. Білопілля] / Н. Клімова // Вісник Козятинщини. – 2006. – 22 груд. - С.4.

/Files/images/muze/dsc_1045.jpg/Files/images/muze/dsc_1061.jpg /Files/images/muze/p7160075.jpg /Files/images/muze/dsc_0973.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.