Юрій Павлович Бажанов
маршал артилерії Збройних сил СРСР, професор
10.(23).04.1905-8.01.1975

Уродженецьм. Козятина. Уприміщенні,десьогоднінавчаютьсявихованціміської середньої школи № 2, на світанкуХХстоліття здобував освітусин місцевихзалізничниківЮ. П. Бажанов.У п’ятнадцятьроківвінвступивдобровольцем влавичервоної армії, у складіякої пройшов шляхвід рядовогобійця до маршала артилерії.

У 1926 р. по закінченні Київської артилерійської школи Юрій Павлович став червоним командиром. Спочатку командував взводом, потім був помічником командира батареї, політруком дивізіону, командиром батареї. А в 1931 р. молодий офіцер поступив у військово-технічну академію. Наступного року на базі факультету, на якому навчався наш земляк, було організовано артилерійську академію. Її випускник Бажанов отримав призначення у Ленінградський військовий округ, де став командиром артилерійського дивізіону.

Грамотного і перспективного командира запримітило керівництво. Котре запропонувало Ю.П. Бажанову викладацьку роботу. Він передавав свої знання і досвід слухачам артилерійських курсів командирів у Ленінграді, був призначений начальником І-го Московського артилерійського училища ім. Л.Б. Красіна.

З перших днів Великої Вітчизняної війни училище отримало особливо відповідальне завдання: розпочати підготовку командирів перших частин «катюш». Начальник училища був призначений і начальником штабу формування цих частин. Вони, пройшовши підготовку в казармах на Хорошевському шосе і на полігоні Алабіно, направлялися на захист Москви. Прагнув на фронт і Ю.П. Бажанов. А збулося це на початку сорок другого. Юрій Павлович, який уже був у званні полковника, став начальником оперативної групи гвардійських мінометних частин Південно-Західного фронту. А в березні того ж року присвоїли звання Гвардії генерал-майора. Коли ж була введена посада заступника командуючого артилерією фронта по бойовому використанню мінометних частин, знову згадують ім’я виходця із Козятина. До речі, на цій посаді він отримав звання генерал-лейтенанта артилерії.

Коли Велика Вітчизняна війна наближалася до кінця, талант заступника начальника командуючого артилерією 39-ої АрміїЮ.П. Баженова набув справжнього розквіту. Під його безпосереднім компетентним керівництвом розроблялись і реалізовувались усі плани забезпечення армійських операцій з участю тисяч гармат і мінометів.

Не закінчилася для Юрія Павловича друга світова війна перемогою над фашистською Німеччиною. Невдовзі йому довелося брати активну участь в бойових діях проти японських мілітаристів на Далекому Сході. Після розгрому самураїв Бажанов був командуючим артилерією Приморського військового округу.

У 1952 р. Ю.П. Бажанов закінчив Академію Генерального штабу Збройних Сил СРСР, а через три роки був призначений начальником артилерійської радіотехнічної академії протиповітряної оборони ім. Говорова. Протягом вісімнадцяти років перебував він на цьому посту. Хоч зайнятість була надзвичайно високою, однак Юрій Павлович захистив дисертацію і отримав ступінь кандидата військових наук. Згодом став доцентом, а потім – професором. В 1958 р. Бажанов – уже генерал-полковник, а з 1965 р. – маршал артилерії. За видатні заслуги перед Батьківщиною Юрій Павлович був нагороджений двома орденами Леніна, трьома – Червоного Прапора, орденом Суворова другого ступеня, трьома орденами Кутузова І і ІІ ступеня, двома орденами Червоної Зірки, десятьма орденами і медалями інших країн.

Помер Ю.П. Бажанов у Харкові 1975 року. Там його іменем названа вулиця. На малій батьківщині в Козятині теж є вулиця імені земляка..

Література про Ю.П. Бажанова:


Демченко І. Маршал з Козятина // Вінниц. правда.-1970.- 1 груд.


Зімін Г. Маршал артилерії Ю.П. Бажанов // Військ.-істор. журн.-1975.- № 4.- С. 125-128.


Пам’ятник маршалу Ю.П. Бажанову // Соц.Харківщ..-1980.- 11 трав.


Демченко І. Наш славний земляк // Жовтн.зорі.-1982.-23 січ.


Вийшли на фронт «катюші».– М., 1982. - С. 80-81. Із змісту: Фото Бажанова Ю. П.


Кулешов П.Н. Маршал артилерії Ю.П. Бажанов // Війс.-істор.журн.- 1985. - № 6.- С. 78-79.


Фролов П. Звільняв Прибалтику / /Жовтн.зорі. - 1985. - 19 лист.


Фролов П. Він з когорти мужніх // Жовтн.зорі.-1989.-17 черв.


Ільчук А. Видатні земляки // Раб.слово.-1995.-16 верес.


Видатні діячі краю // Вісн.Козятинщ.-2003.- 9 квіт.- С. 2.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.